نگاهی کوتاه به زندگی امام علی (ع) و شهادت ایشان

به گزارش مجله اینترنتی فانی فاکس : پس از ضربت خوردن امام علی(ع) در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان توسط ابن ملجم مرادی از بازماندگان خوارج نهروان، درمانِ آن زخم تاثیری نبخشید و نوید پیامبر به امام به این که محاسن سفید حضرت به خون سرش رنگین می‏گردد، تحقق یافت.بافانی فاکس همراه باشید نگاهی کوتاه به زندگی امام علی (ع) و شهادت ایشان

نگاهی-کوتاه-به-زندگی-امام-علی-ع-و-شهادت


نگاهی کوتاه به زندگی امام علی (ع) و شهادت ایشان

فانی فاکس : شهادت آن امام پس از سی سال امامت و چهار سال و نه ماه خلافت صورت گرفت. بدن مطهرامام علی(ع) را شبانه در محلی به نام نجف دفن کردند و این مکان، تا نزدیک به یکصد و پنجاه سال، از عموم مخفی بود و تنها برخی از شیعیان خاص از محل دفن امام آگاهی داشتند.

مجله اینترنتی فانی فاکس : امام علی(ع) در طول حیات پربرکت خویش در جنگ‏های صدر اسلام شرکت کرد و بزرگان مشرک عرب را به خاک مذلت کشاند. آن حضرت پس از رحلت پیامبر اسلام به خاطر مصالح مسلمانان به مدت بیست و پنج سال خانه‏نشینی گزید و سکوت اختیار کرد. با قتل سومین خلیفه، مردم، امام را به خلافت برگزیده و در آن دوران پرآشوب نیز سه جنگ جمل، صفین و نهروان از جانب ناکثین (پیمان شکنان) قاسطین (معاویه و مردم شام) و مارقین (خوارج و خارج شدگان از دین) بر امام علی(ع) تحمیل شد.


نگاهی کوتاه به زندگی امام علی (ع) و شهادت ایشان

فانی فاکس : فضایل امام علی(ع) فوق آن است که در این مختصر بگُنجَد و در اینجا تنها به دو سخن درباره‏ی آن حضرت بسنده می‏کنیم. ناظم نیشابوری درباره‏ی آن امام بزرگ گفته است که: علی بن ابی‏طالب، بر گوینده و نویسنده، محنتی گران و باری سنگین است که اگر بخواهد حقش را ادا کند به کفر و گزافه‏گویى دچار گردد و اگر کوتاه آید، خیانت و جفا نموده باشد و حدّ وسط در فضایل او آن قدر دقیق و باریک است که جز یک اندیشمند ماهر و حاذق از عهده‏اش نیز برنیاید. هم‏چنین ابن ابی‏الحدید معتزلی، شارح نهج‏البلاغه گوید: فضایل علی(ع) در آن حد از عظمت است که نویسنده و گوینده در برابر آن، خود را ضعیف و زبون و شرمسار می‏بیند که درصدد تفصیل آن برآید. دشمنان هرچه کوشیدند که نور عظمتش را فرو نشاند، فضایل آن حضرت بیشتر شایع گشت.

افزودن دیدگاه